Notes (0)

Bezpieczny dom w wakacje

W wielu przypadkach, podczas wakacyjnych wyjazdów, drzwi zamknięte na zamek są jedyną formą ochrony całego domu lub mieszkania. A przecież od lat mówi się, że lato to okres, w którym odnotowuje się najwięcej włamań. Jak zadbać o nieruchomość, by ta była bezpieczna w czasie wakacji?

Dodatkowe zabezpieczenia nieruchomości są kosztowną inwestycją, należy jednak zadać sobie pytanie – czy cenniejsza nie jest zawartość domu, mieszkania, garażu czy nawet przydomowego ogrodu? Łupem złodziei najczęściej padają: sprzęty RTV i AGD, komputery, biżuteria, pieniądze, ale też kosztowne elementy wyposażenia wnętrz oraz auta, rowery i sprzęty ogrodnicze. Mówi się, że doświadczony złodziej potrzebuje zaledwie 40 sekund, by włamać się do domu. Wśród włamywaczy jest wielu profesjonalistów znających od podszewki antywłamaniowe zabezpieczenia. Już samo wydłużenie czasu złamania zabezpieczeń, zwiększa szanse na schwytanie złodzieja na miejscu zdarzenia.

Drzwi wejściowe, to nie jedyne drzwi

Wbrew temu, co może się wydawać włamywacz najczęściej korzysta z drzwi, jeśli te są solidnie zamknięte, udaje się do okna. Otwarcie zwykłego zamka należy do banalnych, większość prostych zamków opiera się na klasycznym kształcie, przez co da się je otworzyć kluczem uniwersalnym lub po prostu przewiercić. Stąd też warto zainwestować w droższy zamek z dodatkowym zabezpieczeniem. Jednym ze skuteczniejszych zabezpieczeń jest specjalna wkładka cylindryczna, którą można dopasować do zamka. Zabezpieczenie uniemożliwia wybicie lub przewiercenie zamka. Drzwi wejściowe, to nie jedyne drzwi jakie są w domu. Drzwi balkonowe czy drzwi tarasowe również wymagają zabezpieczenia. W tym przypadku należy pomyśleć o dodatkowych okuciach, które zapobiegną wywarzeniu.

Okna za kratami nie pomogą

Kraty w oknach, a nawet całe zabudowy balkonów cieszyły się dużą popularnością mniej więcej 20 lat temu, kiedy rynek nie oferował wiele więcej. Dziś okazuje się, że choć tego typu zabezpieczenia wciąż są stosowane, nie należą ani do najskuteczniejszych, ani do najbezpieczniejszych. Kratę można wyciąć lub wybić, podobniej jak kłódkę ją zamykającą. Ponadto w przypadku pożaru, wycieku gazu czy innej sytuacji zmuszającej mieszkańców nieruchomości do ewakuacji, krata blokuje możliwość ucieczki. Stąd myśląc o realnym zabezpieczeniu, po pierwsze warto zainwestować w okna o klasie przynajmniej trzy razy wyższej niż „WK-1”, którą oznacza się najdelikatniejsze szyby. Wybicie okna klasy piątej i szóstej jest możliwe jedynie przy pomocy wyrzynarki lub szlifierki kątowej. Do tego można pomyśleć o rolecie antywłamaniowej.

Inteligentna ochrona

Trzecim elementem jest system antywłamaniowy. Można zamówić go w każdej firmie ochroniarskiej, wraz z monitoringiem sytuacji podczas nieobecności w nieruchomości. Inną możliwością jest montaż inteligentnego systemu (inteligent dom). Jest to kompleksowa opcja, która ochroną obejmuje każdą część nieruchomości. Drzwiami oraz zamkami steruje się przy pomocy smartphona. Specjalna aplikacja monitoruje stan zabezpieczeń oraz uruchamia alarm w przypadku ich naruszenia. Apka pozwala również na sterowanie drzwiami i zamkami – jeśli po wyjeździe przypomni nam się, że zostawiliśmy włączone żelazko można zadzwonić po sąsiada i zdalnie odblokować wejście.

Przed wyjazdem na urlop warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu, tak by zapewnić sobie spokojne wakacje.