Notes (0)

Budujesz się nad morzem – myśl kreatywnie

Pas nadmorski oferuje wiele możliwości inwestycyjnych w grunty. Wybór działki na sprzedaż to pierwszy krok do sukcesu. Kolejnym jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Jak to zrobić zgodnie z panującymi trendami i nie zginąć wśród innych budowli?

Polski Bałtyk staje się coraz popularniejszym miejscem na rodzinny wypad na wczasy lub weekend ze znajomymi. To z kolei skłania do inwestowania w biznes hotelarski lub nieruchomości na własny użytek. Jeśli myślimy o budowie nieruchomości od podstaw. Pierwszym krokiem ku temu jest znalezienie odpowiedniej działki. Spośród ogłoszeń warto wybierać, te które dotyczą działek budowlanych, ponieważ dają najwięcej możliwości. Taka działka to nic innego jak obszar ziemi, wytyczony i przeznaczony pod budowę obiektów różnego przeznaczenia. W zależności od jej wielkości można wybudować dom jednorodzinny, osiedle mieszkaniowe, hotele, sklepy i wiele innych. Właścicielem może być zarówno osoba prywatna jaki i firma. Przed dokonaniem inwestycji należy zapoznać się z warunkami technicznymi jakie musi spełniać działka i planowana zabudowa, które są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2012 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Po tym etapie zostaje już tylko zaplanować wygląd nieruchomości. Obecnie w modzie są bryły domów zwieńczone nowoczesnym stropodachem. Tego typu rozwiązanie daje projektantom wiele możliwości pod kontem planowania przestrzeni użytkowej, ale też pozwala na lepsze gospodarowanie ciepłem lokalu. Funkcja ta jest zbieżna z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 stycznia i określają wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. A te muszą być zgodne z polityką ograniczenia strat energii. Energooszczędne budownictwo ma przynieść zwrot w postaci niższych rachunków za ogrzewanie i pozytywnie wpływać na środowisko.

Tworząc swoją nieruchomość zgodnie z ekologicznym trendem – płaskim dachem, powstałą przestrzeń można wykorzystać na instalację kolektorów słonecznych. Właściwe dobrana instalacja solarna w skali roku pozwala zaoszczędzić do 60 proc. energii potrzebnej do podgrzewania wody użytkowej i do 30 proc. energii potrzebnej do ogrzewania budynku. Korzystnych zastosowań jest więcej. Płaski dach można również zamienić w ogród, który prócz funkcji cichego zakątka będzie stanowił doskonałą powłokę izolacyjną przed ucieczką temperatury z budynku, ale też przed hałasem. Innym rozwiązaniem jest utworzenie tarasu połączonego z letnią kuchnią, gdzie będzie można spędzać upalne letnie dni w gronie przyjaciół. To tylko kilka z propozycji, ponieważ możliwości są nieograniczone: domowe planetarium, basen, oranżeria – wszystko zależy od dysponowanego budżetu. Właściwe zagospodarowanie może być sporą wartością dodaną dla budynku pełniącego funkcje hotelarskie.

Stropodach wpływa również na charakter wnętrza, ponieważ płaski dach to też specyficzna stolarka okienna. Odpowiednio dobrane okna potrafią doskonale doświetlić znajdujące się tuż pod nimi pomieszczenia, a co za tym idzie nadać niepowtarzalny klimat wnętrza. Tego typu okna muszą jednak sprostać zmiennym warunkom atmosferycznym, a także posiadać doskonałe parametry termoizolacyjne, wytrzymałościowe i akustyczne. Jeśli wszystko się uda, reszta leży już w rękach projektanta wnętrz.

Działki nad morzem znikają coraz szybciej, wybierając swoją wymarzoną, warto pomyśleć by zagospodarować ją w jak najkorzystniejszy sposób, zapoznając się wcześniej ze wszystkimi możliwościami jakie oferuje dzisiejsza architektura. Pomoże to nie tylko podnieść komfort mieszkania, ale też wyróżnić się spośród sąsiadów.