Notes (0)

Nieruchomość nad morzem - pensjonat, hotel czy może dom wczasowy?

Inwestycja w dom, działkę czy nawet mieszkanie nad morzem, to całe spektrum możliwości biznesowych. Trzeba tylko dopasować ofertę do swoich możliwości.

Nieruchomości nad morzem od lat cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Kawałek ziemi nad Bałtykiem może być sporo warty, szczególnie kiedy wolnych działek robi się coraz mniej. Taka lokata może przynieść znaczne korzyści po kilku lub kilkunastu latach. Z kolei zakup domu, to po pierwsze, okazja do stworzenia miejsca wypadowego na weekendy z rodziną czy przyjaciółmi, po drugie, możliwość otwarcia przestrzeni rekreacyjnej. Druga z opcji wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela, ale nie da się ukryć, że jest też opłacalna. Sytuacja polityczna na świecie sprawiła, że z roku na rok coraz więcej Polaków na miejsce swojego wypoczynku wybiera Bałtyk. Co za tym idzie ceny nieruchomości na wybrzeżu rosną znacznie szybciej niż w innych częściach kraju. Warto więc inwestować zawczasu. Możliwości jest wiele, oto kilka z nich.

Otwórz hotel nad morzem. Zgodnie z ustawą, by budynek mógł być określany mianem hotelu musi posiadać co najmniej 10 pokoi. Większość z nich powinna być przygotowana na pobyt 1 - 2 osób. Należy pamiętać też o pomieszczeniu odpowiednim na recepcję, pokój dzienny i poczekalnie. Plusem też będzie część restauracyjna, ogród i strefa z siłownią czy basenem.

A jeśli nie hotel to motel w drodze nad morze. Motele charakteryzują się specyficzną lokalizacją przy drogach. Podstawą na pewno jest tu parking odpowiadający możliwościom przyjęcia gości. Jeśli chodzi o pokoje, to musi być ich co najmniej 10 i tak jak w przypadku hoteli mówimy o pokojach dla 1 lub 2 osób. Plusem motelu będzie strefa restauracyjna lub chociaż strefa gastronomiczna z niewielkim sklepikiem spożywczym.

Najpopularniejsza opcja to pensjonat nad morzem. Budynek musi posiadać przynajmniej 7 pokoi, które są dedykowane rodzinom z dziećmi i grupom przyjaciół. Właściciele pensjonatu powinni też zapewniać swoim gościom całodzienne wyżywienie. Plusem pensjonatów zawsze jest miejsce na grill lub ognisko i ogród w którym można spędzić wieczór z przyjaciółmi.

Inny pomysł na wykorzystanie nieruchomości nad morzem to dom wycieczkowy. Mowa tu o dużym obiekcie oferującym przynajmniej 30 miejsc noclegowych. Każde z tych miejsc musi być w pełni przystosowane do samoobsługi gości. Ingerencja osób prowadzących dom wycieczkowy jest minimalna. Podobną opcją jest schronisko młodzieżowe dedykowane indywidualnym osobom lub grupom zorganizowanym.

A jeśli to za mało, to nieruchomość nad morzem można przeznaczyć na: ośrodek wczasowy, ośrodek kolonijny, ośrodek szkoleniowy, camping, pole biwakowe, agroturystykę czy nawet uzdrowisko. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości potencjalnego inwestora. W wyborze właściwego budynku, domu, mieszkania czy działki na pewno pomoże agent nieruchomości.