Nieruchomości nad morzem to nie tylko pensjonaty i hotele, to również gospodarstwa agroturystyczne. Działka na sprzedaż czy dom z dużym ogrodem na wynajem jednakowo mogą posłużyć do rozpoczęcia własnego biznesu turystycznego, trzeba tylko znaleźć odpowiednią okolicę.
Turystyka wiejska zyskuje w Polsce na popularności. Z jednej strony Polacy zamieniają zagraniczne wycieczki na krajowe wczasy, z drugiej zamiast wylegiwać się w słońcu pośród parawanów, wolą poleżeć spokojnie na leżaku w pobliżu rzeki. Trend ten nie rozwija się jednakowo we wszystkich regionach kraju. Do najpopularniejszych obszarów agroturystycznych należą m.in. Pobrzeże Szczecińskie, Pojezierze Pomorskie czy Pobrzeże Koszalińskie. Regiony zawdzięczają to swoim uwarunkowaniom geograficznym.
Idealna działka na sprzedaż
Właściwym przykładem jest Zastań, niewielka wieś położona na Wyspie Wolin w gminie Wolin. Wioska leży wzdłuż Zalewu Kamieńskiego i zaledwie 3km od Bałtyku. A sięgając dalej, w odległości 10km mieści się Woliński Park Narodowy. Z niektórych miejsc nad zalewem w Zastaniu można wypatrzeć legendarny głaz znajdujący się na Wyspie Chrząszczewskiej (Kamień Pomorski). Do tego Zastań sąsiaduje z typowo turystyczną gminą Dziwnów. Wieś powoli przekształca się z obszarów rolniczych właśnie w wioskę turystyczną. Działa tu już kilka całorocznych gospodarstw agroturystycznych. Ponad to funkcjonują dwa sklepy spożywcze i niewielki warsztat samochodowy. Jest to idealne miejsce by odciąć się od miejskiej codzienności, ale też doskonałe by rozpocząć własną działalność.
Wartość działki to coś więcej niż pieniądze
Na jakości działki na sprzedaż, którą zdecydujemy się przekształcić w gospodarstwo agroturystyczne, w dużej mierze wpływają walory krajobrazowe - jeziora, rzeki, lasy, łąki, powierzchnie chronione, sąsiedztwo pól i sadów. Ważny jest też tradycyjny sposób zagospodarowania przestrzeni mieszkalnych. Wartością dodaną jest specyficzny dla regionu folklor - język, legendy, muzyka, ale też zwyczaje i obyczaje charakterystyczne dla danego środowiska. Jeśli w najbliższym otoczeniu go brakuje, watro zajrzeć do historii by go odkryć i wprowadzić go do swojej nieruchomości podczas remontu czy przygotowań.
Agroturystyka, więcej niż pensjonat nad morzem
Inwestycja w agroturystykę to również inwestycja w najbliższe otoczenie. Należy zdawać sobie sprawę, że rozpoczynając działalność turystyczną, będzie nam potrzebne wsparcie. W początkowej fazie domem możemy zajmować się sami, jednak proporcjonalnie do rosnącego zainteresowania wczasami będziemy musieli zatrudnić dodatkowych ludzi. Po pierwszym sezonie warto pomyśleć o wyznaczaniu tras wycieczkowych uwzględniających miejscowe widoki. Zastań z bezpośrednim dostępem do wody, jest też świetnym miejscem by do swojej oferty włączyć wypożyczalnie łódek lub kajaków. Nie można tez zapomnieć o dbaniu o najbliższą przyrodę, warto zainwestować w ogród owocowy. Dobrze jest również posiadać kontakty do lokalnych twórcy – malarzy, rzeźbiarzy czy muzyków, których prace będą mogły umilać pobyt gości.
Gdzie zacząć inwestycję?
Chcąc zainwestować w odpowiednią nieruchomość, swoje pieniądze warto zawierzyć profesjonalistom. A to oznacza, że inwestycje w agroturystkę należy zacząć nie w Internecie, a w agencji nieruchomości. Biuro posiada specjalną bazę, obejmującą zarówno działki na sprzedaż, domy do wynajęcia, mieszkania, ale też lokale użytkowe, które mogą sprostać wymaganiom klienta. Ponad to korzystając z usług biura nieruchomości zyskujemy gwarancje bezpiecznej inwestycji skrojonej na miarę naszych potrzeb.